Potężny wpływ muzyki na człowieka

Potężny wpływ muzyki na człowieka

Muzyka może zwiększać kreatywność

Badania wykazały, że słuchanie radosnej muzyki, która sprawia nam przyjemność, może stymulować mózg do zwiększania produktywności. 

Muzyka przywołuje wspomnienia

Czy zdarzyło Ci się kiedyś puścić muzykę Disneya i nagle zauważułeś, jak dorośli znów zamieniają się w dzieci, śpiewając ulubione melodie z filmów z dzieciństwa, o których dawno zapomnieli? Wielokrotnie badano znaczenie muzyki dla mózgu i stwierdzono, że może ona naprawdę przywoływać wspomnienia, o których dawno zapomnieliśmy i wywoływać silną nostalgię. Pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera, którzy mogli słuchać swojej ulubionej muzyki w młodości, nagle śpiewali i nucili melodie jeszcze długo po tym, jak muzyka ucichła.

Muzyka może poprawić koncentrację i skupienie

Muzyka może służyć jako mile widziana przerwa, gdy długie godziny nauki lub pracy stają się nużące i nudne. Jeśli zauważysz, że Twoje skupienie się obniża, możesz posłuchać muzyki, aby je przywrócić.  W przypadku większości ludzi, choć nie wszystkich, wykazano, że muzyka poprawia koncentrację i skupienie, ponieważ aktywuje tę samą część mózgu, która dostarcza substancji chemicznych odpowiedzialnych za nagradzanie.

Badania wykazują, że muzyka może pomóc w trenowaniu mózgu do przewidywania tego, co może się wydarzyć za chwilę, co może ułatwić przyswajanie nowych informacji lub tworzenie innych rozwiązań. Jednak nie każda muzyka może pomóc. Najlepszym rodzajem muzyki poprawiającym skupienie i koncentrację nad projektem, który realizujesz, powinna być muzyka, którą lubisz, ale najlepiej bez słów, ponieważ często rozpraszają one uwagę.

Muzyka zapewnia rozrywkę

W dzisiejszych czasach tak wiele rozrywek opiera się na muzyce, że nie jest zaskoczeniem, że muzyka dostarcza rozrywki sama w sobie lub w towarzystwie innych formatów medialnych. Dlaczego więc muzyka jest tak ważna w tej dziedzinie? Po pierwsze, muzyka sama w sobie jest kategorią rozrywki i była słuchana dla przyjemności od wieków. Muzyka wywołuje tak wiele emocji i może opowiadać historie zarówno z tekstem, jak i bez niego. Muzyka w połączeniu z obrazem może tworzyć zabawne lub wzruszające sceny, które wzbogacają opowiadanie historii.