Dlaczego wygląd jest tak ważny w muzyce?

Dlaczego wygląd jest tak ważny w muzyce?

Wygląd pomaga artystom sprzedawać piosenki

Nie powinieneś słuchać muzyka tylko dlatego, że dobrze wygląda. Jednak najczęściej wygląd pomaga muzykom sprzedawać piosenki. Nie mówię, że atrakcyjniejsi artyści sprzedają więcej (choć czasem tak jest), ale po prostu to, jak wygląda muzyk, ma bezpośredni wpływ na liczbę sprzedanych przez niego płyt.

Po pierwsze, wygląd ma kluczowe znaczenie dla odróżnienia muzyków od siebie. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu z płytami i natrafiasz na dwie płyty nieznanych artystów. Jedna z nich wygląda zwyczajnie i nudno, a druga jest stylowa i ekscytująca. Którą płytę najchętniej byś kupił?

Z punktu widzenia budowania marki, wygląd jest także tym, co pomaga artystom się wyróżnić. Pomyśl o Lady Gadze, gdy pojawiła się po raz pierwszy. Mimo że śpiewała całkiem chwytliwe piosenki, czy odniosłaby taki sam sukces bez ekstrawaganckich strojów i wymyślnych sukienek?

Nawet muzycy, którzy ukrywają swój wygląd, robią to, ponieważ wygląd ma znaczenie. Piosenkarka pop Sia czuła, że musi się zdystansować od innych piosenkarek pop, więc postanowiła nie ujawniać swojej twarzy. 

Wygląd pomaga artystom określić ich brzmienie

Nie musisz koniecznie ubierać się na czarno i malować sobie twarzy czarną farbą, żeby tworzyć wysokiej jakości grindcore metalowy. Można też być dość skromnym, jeśli chodzi o ubiór, by stać się znaną piosenkarką pop. Jednak to, jak dany artysta wygląda, jest kluczowe dla określenia jego brzmienia już na starcie.

Pewne nisze muzyczne wiążą się z określonym, z góry ustalonym wyglądem. To tak jak w szkole średniej, kiedy wiedziało się, że dzieciaki dzieciaki z dredami prawdopodobnie lubią muzykę Boba Marleya.

Kiedy doświadczony fan muzyki wchodzi do sklepu z płytami, może łatwo odgadnąć gatunek większości płyt tylko na podstawie ich okładek. Spokojne zdjęcie faceta w garniturze stojącego przy fortepianie? Z pewnością płyta z muzyką klasyczną. 

Wygląd jest twórczym rozszerzeniem muzyki artysty

Sposób, w jaki prezentuje się zespół muzyczny, jest twórczym, artystycznym wyborem. Jest rozszerzeniem muzyki, tak jak okładka płyty, teledysk czy gadżet. W życiu codziennym możesz wyglądać tak, jak chcesz, ale kiedy wchodzisz na scenę lub pokazujesz się na sesji zdjęciowej, stajesz się twórczym rozszerzeniem swojej muzyki, czy Ci się to podoba, czy nie.

Niektórzy z najbardziej utytułowanych artystów na świecie doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Marilyn Manson chciał stworzyć prowokacyjnego rocka industrialnego i właśnie to zrobił. Ale zastanów się, czy jego prowokacyjność byłaby choć w połowie tak skuteczna, gdyby nie ubierał się w tak dziwny, niesamowity sposób? Czy jego piosenki brzmiałyby tak samo niepokojąco dla mainstreamowej publiczności, gdyby nosił dżinsy i flanelową koszulę jak Kurt Cobain?