Jak tworzyć muzykę do gier wideo?

Jak tworzyć muzykę do gier wideo?

Jeśli umiesz komponować muzykę, gratulacje: masz kwalifikacje do pracy w charakterze kompozytora gier wideo. Podobnie jak płyty i filmy, gry wideo zawierają ścieżki dźwiękowe, które można wykonać w dowolnym programie DAW. Nie musisz być geniuszem komputerowym, aby współpracować z twórcami gier wideo – wystarczy, że znasz się na muzyce.

Tworzenie muzyki do gier wideo nie jest jednak tym samym, co tworzenie utworów dla zespołu czy muzyki do filmu krótkometrażowego. Istnieje kilka podstawowych różnic, które należy sobie uświadomić przed rozpoczęciem pracy nad kompozycją do gier wideo.

Muzyka z gier wideo musi być zapętlona. Ponieważ gracze są ostatecznie odpowiedzialni za czas, jaki spędzają w danym obszarze, ścieżki dźwiękowe do gier wideo muszą być zapętlone, tzn. trwać tak długo, jak jest to potrzebne.

Muzyka do gier wideo musi uwzględniać przejścia. W większości gier wideo występują momenty stresu i uspokojenia, które są zmienne w zależności od działań graczy. Z tego powodu muzyka do gier wideo musi uwzględniać przejścia między różnymi momentami w grze, np. momentem pojawienia się wroga i momentem śmierci wszystkich wrogów.

Muzyka do gier wideo musi wspomagać grywalność. Gracz zawsze koncentruje się przede wszystkim na samej grze, więc muzyka z gier wideo nie powinna w żaden sposób zakłócać tego doświadczenia. Z drugiej strony, powinna wspomagać grywalność, dostarczając pomocnych wskazówek dźwiękowych i pomagając graczom w szybszym podejmowaniu decyzji w grze.

Pomocne wskazówki dotyczące tworzenia muzyki do gier wideo

Zagraj w grę. To oczywiste, że nie da się stworzyć odpowiedniej ścieżki dźwiękowej do gry wideo, nie grając w nią. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie gier, ale musisz zrozumieć sposób myślenia gracza, aby skomponować muzykę do konkretnej gry.

Zachowaj prostotę. Pamiętaj, że gracze mogą spędzić wiele godzin w jednym miejscu, dlatego ważne jest, aby muzyka z gier wideo nie była męcząca. Unikaj zbyt skomplikowanych fragmentów i trzymaj się prostych, chwytliwych melodii. Skup się raczej na tworzeniu doskonałych aranżacji i odkrywaniu kreatywnych dźwięków, niż na używaniu zbyt wielu nut.

Ucz się od mistrzów. Jeśli chcesz stworzyć świetny album rockowy, musisz poznać najlepszych artystów rockowych. To samo dotyczy muzyki z gier wideo. Posłuchaj ścieżek dźwiękowych takich artystów, jak Nobuo Uematsu, Koji Kondo czy Jeremy Soule.