Czym jest muzyka instrumentalna? Przykłady

Czym jest muzyka instrumentalna? Przykłady

Muzyka instrumentalna to wspólna nazwa dla muzyki wykonywanej bez udziału wokalu. Krótkie partie wokalne, śpiewane lub mówione, mogą być wykorzystywane w muzyce instrumentalnej jako akompaniament, ale głównym tematem utworów są melodie instrumentalne, solówki i harmonia. Ponieważ definicja tej nazwy obejmuje bardzo szeroki zakres gatunków, istnieje wiele różnych rodzajów muzyki instrumentalnej. 

Muzyka klasyczna

Muzyka klasyczna jest jednym z pierwszych gatunków, które przychodzą na myśl, gdy mówi się o muzyce instrumentalnej. Jest ona często określana jako formalna strona muzyki zachodniej, a duża część muzyki klasycznej opiera się wyłącznie na instrumentach i nie zawiera wokalu. Muzyka klasyczna ma wiele form, które są typowo instrumentalne. Formy takie jak koncert, sonata i symfonia zazwyczaj nie zawierają wokalu.  W muzyce klasycznej wykorzystuje się wiele różnych instrumentów, takich jak instrumenty dęte blaszane, dęte, perkusyjne i strunowe.  W klasycznej muzyce instrumentalnej występuje wiele znanych nazwisk, takich jak Beethoven, Bach, Mozart, Czajkowski itd.

Jazz

Jazz jest jednym z gatunków muzycznych, które nie opierają się na wokalu, lecz na instrumentach. Jazz instrumentalny stanowi największą część muzyki jazzowej. Nacisk kładziony jest zawsze na instrumenty, a przebieg jest w większości improwizowany.

Jazz instrumentalny wymaga od muzyków dużej zręczności w posługiwaniu się instrumentami, ponieważ muzyka ta charakteryzuje się wieloma zmianami tempa, rytmu, harmonii i progresji. Ponieważ improwizacja jest istotną częścią jazzu, muzycy jazzowi muszą być bardzo zaawansowani pod względem ogólnej wiedzy muzycznej i opanowania instrumentów. Pierwsi muzycy jazzu instrumentalnego, którzy przychodzą na myśl, to Miles Davis, John Coltrane i Chick Corea.

Post-Rock

Post-rock lub rock instrumentalny to rodzaj muzyki rockowej, w której główny nacisk kładzie się na instrumenty. Nie ma w nim śpiewu ani wokalu, a melodia jest tworzona przez instrument solowy, zazwyczaj gitarę elektryczną. Post-rock wykorzystuje wiele typowych instrumentów rockowych, takich jak perkusja, gitara basowa i elektryczna. Często stosuje się jednak różne dodatki, takie jak łuki elektroniczne, slide’y, a pogłos jest niemal koniecznością!

Post-rock zyskał popularność dzięki takim wykonawcom, jak Sigur Rós, Explosions In The Sky, God Is An Astronaut i wielu innym. Piękno tego gatunku polega na melodyjnej naturze, która nie wymaga wokalu, ale instrumenty i ich melodie opowiadają historię.

Post-Punk

Punk instrumentalny nie jest tak powszechny jak rock instrumentalny, ale istnieje wiele utworów instrumentalnych, zwłaszcza w gatunku post-punk. Choć główne linie tego stylu są podobne do punka, z agresywnymi akordami, wysokim tempem, piosenki post-punkowe mają różne wpływy z innych gatunków, takich jak funk, muzyka elektroniczna, jazz i dub.

Piosenki post-punkowe mogą, ale nie muszą zawierać wokalu i są wspaniałą mieszanką różnych technik produkcji oraz wpływów różnych gatunków.