Gitara akustyczna czy elektryczna? Którą gitarę wybrać?

Gitara akustyczna czy elektryczna? Którą gitarę wybrać?

Muzyka to wspaniała pasja, której rozwijanie wymaga odpowiedniego sprzętu. Istnieje wiele świetnych instrumentów, które umożliwiają wykonywanie zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. Każdy muzyk miał w swoim życiu etap, w którym musiał zdecydować na jakim instrumencie rozpocznie naukę. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza przy  obecnym rynku, który oferuje nam tysiące produktów w stosunkowo niskich cenach. 

Początkujący gitarzyści niemal za każdym razem pytają o to, jakiego wyboru dokonać na początku przygody z instrumentem. Wybrać gitarę akustyczną, czy może warto od razu zacząć grę na gitarze elektrycznej? To z pewnością kwestia indywidualna i nie da się udzielić zerojedynkowej odpowiedzi, jednak warto przynajmniej mieć świadomość, jakie aspekty wziąć pod uwagę dokonując wyboru.

Akustyk czy elektryk? Najpierw skupmy się na gatunku muzycznym 

Na samym początku należy wspomnieć, iż każdy gryf jest niemal taki sam, dlatego wszelkie sekwencje i techniki wyuczone na jednej gitarze przeniosą się na każdą inną. Nie można zatem myśleć, iż na gitarze elektrycznej można nauczyć się więcej niż na akustycznej. Oczywiście każdy z tych instrumentów posiada swoje cechy charakterystyczne, które można śmiało wykorzystać podczas gry. Najważniejszym aspektem mającym wpływ na decyzję będą przede wszystkim możliwości brzmieniowe danej gitary. Musimy wiedzieć jakie tony chcemy osiągnąć i na czym zależy nam najbardziej. 

Na etapie podejmowania decyzji warto przede wszystkim zastanowić się, jaką muzykę chcemy wykonywać. To w głównej mierze od tego zależny będzie nasz wybór. Muzyka klasyczna, jazzowa, popowa czy country z pewnością doskonale zabrzmi na gitarze akustycznej. Zaś cięższe klimaty takie jak rock, metal, heavy-metal, punk czy heavy-blues oczekują drapieżnego brzmienia, które jest w stanie zapewnić jedynie gitara elektryczna w towarzystwie odpowiednich efektów gitarowych. Warto mieć na uwadze, że po ustawieniu odpowiednio subtelnego i ciepłego brzmienia, gitara elektryczna może także wydobywać kojące dźwięki z pięknych ballad czy innych utworów w klimacie soul oraz neo-soul. Gitara elektryczna jest bardzo uniwersalnym instrumentem, który posiada potężne możliwości brzmieniowe. Brzmienia można tworzyć samemu wedle własnych potrzeb. Dzięki temu, gitara elektryczna jest tak popularna na całym świecie.

Jaka gra nas interesuje? Zespołowa czy indywidualna?

Jeśli określiliśmy już zakres gatunków muzycznych, które nas interesują, czas na zdecydowanie jak będzie wyglądała nasza przyszłość muzyczna. Być może w przyszłości chcemy wstąpić do zespołu rockowego czy bluesowego. Wówczas idealnym wyborem okaże się gitara elektryczna, która pozwoli nam na dodanie do zespołu naszych dźwięków o odpowiednim brzmieniu i intonacji. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się recitale muzyczne w renomowanych restauracjach w większych miastach. To świetne udoskonalenie wieczoru dla gości restauracji. Skład muzyczny takich wieczorków muzycznych to zazwyczaj gitara oraz wokal. Jeśli interesuje nas taka perspektywa i w przyszłości chcielibyśmy nawiązać współpracę z jakąś restauracją – warto sięgnąć po gitarę akustyczną.

Czy nasz budżet pozwala na dodatkowe koszty związane z gitarą?

Stając przed wyborem między gitarą akustyczną a elektryczną należy pamiętać o tym, iż gitara elektryczna będzie wymagała dodatkowego sprzętu, aby móc wydobyć jakikolwiek dźwięk. To rzecz jasna będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. 

   Wraz z gitarą elektryczną konieczny będzie zakup wzmacniacza gitarowego do którego będziemy mogli podpiąć gitarę. Koszt dobrego wzmacniacza, który nie rozleci się po dwóch miesiącach to od 800-2000 pln. Ponadto, w celu uzyskania konkretnych brzmień gitarowych niezbędne będzie zakupienie odpowiednich efektów gitarowych, które skutecznie rozszerzają fabryczne możliwości brzmieniowe gitary oraz wzmacniacza. Zatem jeśli masz budżet jest mocno ograniczony i nie pozwala nam na zakup więcej sprzętu oprócz samej gitary, wówczas warto rozważyć zakup gitary akustycznej. Gitary akustyczne w tym przypadku są często tańszą opcją. Dla gitary akustycznej jedynym wzmacniaczem jest pudło rezonansowe, które pozwala dźwiękom na nabranie grubości i głośności. Poza tym warto pamiętać, iż gitara akustyczna wcale nie należy do najcichszych instrumentów. Metalowe struny oraz głębokie pudło rezonansowe tworzą kapitalny efekt dźwiękowy, który z pewnością zaspokoi nawet najbardziej wymagających instrumentalistów

Poziom zaawansowania 

Ważnym aspektem w wyborze gitary jest także nasz warsztat muzycznych. Jeśli jesteśmy już średniozaawansowanymi muzykami, opanowaliśmy podstawy i zaczynamy wdrażać coraz trudniejsze techniki gitarowe, wówczas warto zastanowić się nad gitarą elektryczną, która mimo wszystko da nam o wiele więcej możliwości aniżeli gitara akustyczna. Elektryk umożliwia szybką grę i wchodzenie na coraz wyższe poziomy w grze gitarowej. Ponadto, gitara elektryczna będzie dużo łatwiejsza w nagrywaniu. Wystarczy podpiąć kabel Jack ze wzmacniacza to interfejsu, a następnie do laptopa czy komputera.

Jeśli nasza przygoda z instrumentem dopiero się rozpoczyna, korzystniej będzie kupić gitarę akustyczną i nauczyć się gry akordowej, której opanowanie pozwoli na zdobywanie kolejnych szczebelków technik instrumentalnych. Warto jednak wspomnieć, że gra na gitarze akustycznej jest bardzo wymagająca, gdyż wymaga dużej siły nacisku na struny. Wszystko jednak da się wypracować i zbudować satysfakcjonującą pamięć mięśniową.

Podsumowując, gitara elektryczna będzie odpowiednim wyborem dla osób, które:

  • miały już styczność z gitarą,
  • chcą dołączyć do zespołu,
  • grają cięższe gatunku muzyczne,
  • zależy im na nagrywaniu instrumentu,
  • posiadają wystarczające środki na zakup innych porządnych urządzeń.

Zaś gitara akustyczna odnajdzie grono swych odbiorców przede wszystkim wśród osób, które:

  • dopiero zaczynają grać na gitarze,
  • chcą grać lekkie gatunki muzyczne,
  • nie chcą wydawać pieniędzy na dodatkowe urządzenia,
  • chciałyby grać kameralne wieczorki muzyczne.

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl