Filozofia muzyki undergroundowej

Filozofia muzyki undergroundowej

Muzyka undergroundowa jest uważana za przeciwieństwo muzyki głównego nurtu. Jest to raczej termin niż gatunek. Określa się nią „podziemny hip-hop”, „podziemny pop”, a nawet „podziemny jazz”.

Muzyka undergroundowa to jeden z najbardziej modnych terminów muzycznych, który prawdopodobnie nie ma jednoznacznej definicji. Być może jest to gatunek muzyczny, a może chodzi o to, jak muzycy komercjalizują swoją muzykę.

Muzyka undergroundowa jest praktyką opartą na samoorganizującej się produkcji i promocji. Termin „underground” wskazuje na sposób pracy ludzi i filozofię, która się pod nim kryje. Zachowuje dystans wobec głównego nurtu muzycznego, związanego z biznesem.

Filozofia muzyki undergroundowej

Muzyka undergroundowa to termin, który trudno zdefiniować. Muzycy undergroundowi poszukują ogromnej wolności artystycznej, odrzucając jednocześnie środki masowego przekazu. Innymi słowy, uważają, że standardowe media „głównego nurtu” zamieniają sztukę w produkt komercyjny.

Chodzi o to, że w codziennym życiu stykamy się z mediami głównego nurtu, nie kwestionując tego, co one oferują. Spotykamy się z wieloma reklamami i promocjami w radiu, telewizji czy codziennej gazecie. Wydaje się, że jest to najlepszy sposób, aby Twój głos został usłyszany, jednak trzeba przestrzegać pewnych wytycznych, nawet jeśli nie ma to związku z Twoją twórczością.

Mimo że niektórzy artyści undergroundowi wykorzystują środki masowego przekazu do prezentowania swojej muzyki, nie korzystają z nich na równi ze statusem „gwiazdy” wielkich wytwórni. Skupiają się na poszerzaniu grona odbiorców, występach na kanałach muzycznych i opowiadaniu o swojej pracy.

Media, które zajmują się tematyką undergroundową, są mediami niszowymi. Artyści undergroundowi promują swoją muzykę w specjalistycznych magazynach muzycznych i programach radiowych. 

W rezultacie muzyka undergroundowa obejmuje gatunki i podgatunki muzyki, których nie słyszy się często. Takie rodzaje muzyki nazywane są „muzyką undergroundową”, niezależnie od tego, czy są to gatunki pop, muzyka elektroniczna, rock, metal czy jazz.

Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich dwóch dekad, miał na to ogromny wpływ. Obecnie istnieje wiele specjalistycznych stron internetowych i innych platform online. Dzięki nim artyści undergroundowi mogą udostępniać i promować swoje płyty, koncerty, miejsca, sklepy itp.

1 thoughts on “Filozofia muzyki undergroundowej

  1. Na pewno muzyka undergroundowa daje większe pole do popisu artystom, nie trzeba podporządkowywać się trendom, czy sponsorom.

Comments are closed.