Mylne stwierdzenia o muzykach

Mylne stwierdzenia o muzykach

Muzycy to osoby nadużywające alkohol i narkotyki

Lata 60. i 70. przyniosły nam wspaniałą muzykę pop i rock, a także kilku legendarnych artystów. Są też po części źródłem stereotypu, że wszyscy muzycy są uzależnieni.

Opowieści o muzykach i gwiazdach rocka nadużywających substancji są powszechne. Przyczyn tego przekonania jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że wiele „klasycznych” utworów muzyki popularnej z połowy XIX wieku koncentrowało się wokół narkotyków. Innym powodem jest fakt, jak powszechne było nadużywanie substancji odurzających na festiwalu Woodstock, który z kolei jest ikoną w historii muzyki. Kiedyś ta koncepcja mogła być nawet prawdziwa, ale dziś już tak nie jest.

Podobnie jak wszyscy inni, muzycy dzielą się na różne grupy – od trzeźwych do nietrzeźwych. Badania wykazują, że muzycy nie piją więcej niż nie-muzycy. Wiele osób może zakładać, że to właśnie te substancje pomagają w tworzeniu muzyki, ale trzeźwość może pomóc w tworzeniu lepszej muzyki. Muzycy, którzy obecnie są trzeźwi po problemach z nadużywaniem substancji, twierdzą, że trzeźwość może pomóc w tworzeniu muzyki.

Muzycy są ekstrawertykami przez cały czas

Wiele osób zakłada, że będąc muzykiem, jest się z natury otwartym i ekstrawertycznym.

Bycie muzykiem rzeczywiście wiąże się z kontaktami z wieloma ludźmi. Musisz czuć się swobodnie w kontaktach z fanami, innymi muzykami i masą innych osób. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba otaczać się ludźmi lub że zawsze jest się gadatliwym. Zdolność do nawiązywania kontaktów z różnymi ludźmi jest ważna dla kariery muzyka, ale umiejętność spędzania czasu w samotności również może być korzystna.

Muzycy są świetni w matematyce

To chyba najdziwniejszy stereotyp związany z muzykami. Jest on wszechobecny w popularnych mediach, a wiele programów telewizyjnych odwołuje się do idei muzyków, którzy są również nadzwyczaj uzdolnieni matematycznie. Może to prowadzić do tego, że rodzice naciskają na dzieci, by uczyły się muzyki w nadziei, że pomoże im to być lepszymi także w matematyce, lub w nadziei, że nauka muzyki pomoże dzieciom stać się mądrzejszymi w ogóle.Nie ma jednak dowodów na istnienie związku między talentem muzycznym a dobrymi wynikami w matematyce.

Muzycy źle radzą sobie z pieniędzmi

Ludzie często uważają, że muzycy są bardziej skupieni na muzyce niż na ogólnych sprawach praktycznych. Wiąże się to ze stereotypem, że nie radzą sobie z niczym, co jest związane z biznesem i źle radzą sobie z pieniędzmi.

Oczywiście zdarzają się spłukani muzycy, tak jak w każdym innym zawodzie. Nie jest to jednak norma. Wielu myli pojęcie głodującego artysty z artystą spłukanym. Muzycy, którzy nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji, muszą być w stanie utrzymać się na powierzchni finansowej. Wiąże się to często z koniecznością posiadania drugiej pracy w celu wspierania kariery muzycznej, świadomego planowania budżetu lub połączenia obu tych sposobów.

1 thought on “Mylne stwierdzenia o muzykach

  1. Myślę, że ten zależy to od gatunku. Stosunkowo raperzy gorzej sobie radzą z zarządzaniem pieniędzmi niż muzycy klasyczni.

Comments are closed.