Czy artyści tworzą piosenki we śnie?

Czy artyści tworzą piosenki we śnie?

Muzycy śnią o muzyce około 2 razy częściej niż inne osoby. Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że muzycy mogą śnić o muzyce? Może to zabrzmieć dziwnie, ale w rzeczywistości jest to częste zjawisko u wielu muzyków. Nie ma wystarczającej liczby badań potwierdzających tę teorię, ale jest ona na tyle interesująca, że warto ją zbadać.

Muzycy marzą o muzyce częściej niż inne osoby

Według najnowszych badań muzycy mają sny o tematyce muzycznej 2x częściej niż inni ludzie. W eksperymencie 35 muzyków i 35 zwykłe osoby wypełniło kwestionariusz zawierający następujące pytania:

Jak często śni Ci się muzyka?
W jakim wieku po raz pierwszy miałeś kontakt z muzyką?
Jak często masz kontakt z muzyką?
Uczestnicy zostali również poproszeni o wypełnienie 30-dniowego dziennika swoich snów. Ale nie, sny o muzyce nie są związane z tym, jak często ma doczynienia z muzyką; są one silniej związane z wiekiem muzyka, kiedy po raz pierwszy miał kontakt z muzyką.

O jakiej muzyce śnią muzycy?

Co zaskakujące, wielu muzyków może śnić o oryginalnej muzyce, która nigdy wcześniej nie powstała. Nie zawsze jednak tak jest; muzyk może śnić o muzyce, która już istnieje, niezależnie od tego, czy jest to jego własna muzyka, czy utwory stworzone przez innych artystów. Ponieważ jednak sny są ulotne, muzycy prawdopodobnie nie będą pamiętać piosenki, którą „słyszeli” we śnie, po przebudzeniu.

Czy to normalne, że słyszysz muzykę we śnie?

Słyszenie muzyki lub innych dźwięków we śnie jest całkowicie normalne. W niektórych przypadkach muzyka lub dźwięk może coś sygnalizować, np. wiadomość od Twojej podświadomości lub odzwierciedlenie tego, co czujesz.

Jak wiele osób słyszy muzykę we śnie?

Szacuje się, że 80-100% ludzi słyszy we śnie dźwięki. Dźwięki te mogą być głosami, hałasem lub oczywiście muzyką. Jednak muzyka jest najrzadziej spotykana, podczas gdy głosy są bardziej powszechne. W przypadku muzyków sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ muzycy częściej słyszą muzykę w swoich snach.

Czy artyści tworzą piosenki we śnie?

Artyści mogą czerpać inspirację ze swoich snów. W rzeczywistości wiele znanych piosenek powstało z inspiracji snami artystów. Na przykład utwór „Yesterday” zespołu The Beatles został zagrany po raz pierwszy, gdy Paul McCartney obudził się w środku nocy i poszedł prosto do swojego pianina, aby go zagrać.

Inną popularną piosenką zainspirowaną snem jest „The Prophet’s Song” zespołu Queen. Tekst tej piosenki został zainspirowany gorączkowymi snami Briana Maya.